Утворена єдина  незалежна Українська православна церква

 На Об’єднавчому соборі православних церков України 15 грудня в Києві утворена єдина незалежна Українська православна церква. Собор  обрав її главу. Вселенський Константинопольський патріархат надає цій церкві повну самостійність — автокефалію. 6 січня патріарх  Варфоломій вручить главі нашої церкви Томос — документ про автокефалію. Офіційна назва нової церкви  –  Православна Церква України.

    Історична довідка
    Християнство було засноване прихильниками Ісуса Христа після його страти 33 року нашої ери в Єрусалимі. Місто, столиця колишнього могутнього Іудейського царства, на той час, як і вся Палестина, було захоплене Римською імперією. У перші століття нову релігію — християнство — жорстоко переслідували в Римській імперії, де панувало многобожжя. Проте християнство швидко поширювалося імперією, тобто на Середземномор’ї. Урешті в IV столітті імператор Костянтин визнав християнство державною релігією. Він також розбудував на місці давньої грецької колонії — міста Візантія, заснованого ще в VII столітті до нашої ери, місто, назване ним Новим Римом, і оголосив його новою столицею імперії. Місто швидко отримало на честь імператора назву Константинополь.
Невдовзі внутрішні протиріччя імперії призвели у 395 році до її розколу й поділу на Західну імперію зі старою столицею в Римі та Східну, або Візантію, зі столицею в Константинополі.
476 року Західна Римська імперія впала через внутрішню слабкість і завоювання її європейськими та азійськими племенами. Східна імперія проіснувала ще майже тисячоліття.
Але 1054 року відбувся остаточний розкол християнської церкви, який визрівав давно. Західна частина християнства, центром якої був Рим, оформилася в католицизм, на чолі з Римським папою. Папи були й до цього, першим з них вважається учень і головний апостол Христа Петро. Папи до розколу очолювали єдину християнську церкву.
Після розколу східна частина християнства оформилася у православ’я з центром у Константинополі й на чолі зі Вселенським (Константинопольським) патріархом.
Східна Римська імперія (Візантія) буда завойована у XV столітті нашестям зі сходу турків-османів, які створили могутню Османську імперію. 1453 року вони здобули Константинополь, зробили його столицею імперії і офіційно перейменували у Стамбул (цю назву турки вживали щодо міста й раніше).
Османська імперія проіснувала ще майже півтисячоліття. Але згодом втратила величезні території, залишилася власне Туреччина. У першій третині ХХ століття в імперії спалахнула буржуазно-демократична революція, яка покінчила з імперським ладом і проголосила республіку. 1930 року столицею її обрали місто Анкару, того ж року була скасована назва Константинополь, яка неофіційно вживалася поруч з назвою Стамбул. Він і далі залишався найбільшим містом країни. У наш час Стамбул — найбільше за населенням місто Європи, де понад 14 мільйонів мешканців.
У цьому осередку мусульманства вже майже тисячоліття і знаходиться релігійний центр православ’я, в місті, яке за церковною традицією і далі називають Константинополем, а Вселенського патріарха — Константинопольським.
На відміну від католицизму, де діє жорстка підпорядкованість Римському папі і всі єпархії є лише структурами Ватикану, у православ’ї існує практично незалежність, тобто автокефалія церков. А Вселенський патріарх є лише номінальним главою православного світу. Однак за традицією саме йому надано право утворювати нові помісні, автокефальні церкви, тобто надавати їм незалежність.
Нині у світовому православ’ї існує 14 автокефальних церков. Наша тепер буде 15-ю. Ось вони: Константинопольська (Вселенський патріархат),  Александрійська,  Антіохійська,  Єрусалимська,  Російська,  Сербська,  Румунська,  Болгарська,  Грузинська,  Кіпрська,  Елладська (Грецька),  Польська,  Албанська, Чеських земель і Словаччини.
Перші 8 церков мають статус патріархії, тобто їх очолюють Патріархи. Інші — у статусі митрополії.
Крім цих, існує ще ряд церков з тою чи іншою мірою автономії, а також ряд не визнаних православним світом церков, які, тим не менше, називають себе православними.
В Україні до 15 грудня існувало три православні конфесії (релігійні організації). Це Українська православна церква Московського патріархату (найбільша за чисельністю приходів), Українська православна церква Київського патріархату, Українська автокефальна православна церква (з невеликою кількістю приходів).
УПЦ КП була утворена на початку 1990-х років парафіями, які вийшли зі складу УПЦ МП. Усі ці роки її очолював Патріарх Київський і Всієї Руси-України Філарет. Тривалий час ця церква вела переговори зі Вселенським патріархатом про надання їй статусу автокефальної. Підставою було те, що 1686 року Вселенський патріарх під тиском Московії в не дуже законний спосіб підпорядкував Київську митрополію, тобто українську церкву, Московському патріархату.
До цих переговорів активно долучилася і держава. Хоч у нас церква й відокремлена від держави щодо своєї діяльності, але держава не може бути байдужою до долі основної церкви.
2018 року ці переговори нарешті завершилися успішно. У вересні Вселенський патріархат ухвалив надати автокефалію об’єднаній Українській православній церкві. Умовою було саме об’єднання наших православних конфесій. Водночас Вселенський патріархат скасував рішення Вселенського патріарха від 1686 року про підпорядкування Української церкви Московії як незаконне. Шлях до незалежної церкви було відкрито.

    Об’єднавчий собор
   Він відбувся в Софійському собори столиці, головному храмі українського православ’я. Участь узяли архієреї, священики й віряни Київського патріархату, УАПЦ і частини єпархій УПЦ Московського патріархату, по три представники від кожної єпархії. Разом 192 особи.
   Рішенням Собору  всі три конфесії об’єднуються в єдину Українську Помісну Автокефальну Православну Церкву. Офіційна назва  — Православна Церква України.
   Нова церква стає повністю незалежною, автокефальною, у статусі Київської митрополії. Глава Церкви — Митрополит Київський і Всієї України.
Це не є пониженням статусу проти Київського патріархату, адже  половина автокефальних церков мають такий статус. У внутрішньому житті предстоятеля можна буде вважати і патріархом. Приміром, Святослав (Шевчук), глава Української греко-католицької церкви (а це християнська церква східного обряду, лише підпорядкована Римському папі), окрім титулу Верховного архієпископа Києво-Галицького і Митрополита Київського УГКЦ, іменується і Патріархом Святославом.
Рішенням Собору було обрання очільника нової церкви. Ним таємним голосуванням Собор обрав керуючого справами Київського патріархату, митрополита Переяславського і Білоцерківського Епіфанія.
   Головним є те, що Україна нарешті отримала повністю незалежну канонічну православну церкву. Відновлено історичну справедливість, порушену майже три з половиною століття тому, коли нашу церкву підпорядкували московській.

Біографія предстоятеля церкви
   Митрополит Епіфаній (у миру Думенко Сергій Петрович) народився 3 лютого 1979 року в селі Вовкове Іванівського району Одеської області.
Дитинство та шкільні роки минули в селі Стара Жадова Сторожинецького району Чернівецької області. Закінчив Київську духовну семінарію, потім — Київську духовну академію. Доктор богословських наук.
Служив у Рівненській єпархії, зокрема як викладач Рівненської духовної семінарії.
21 грудня 2007 року в Михайлівському Золотоверхому монастирі пострижений у чернецтво з іменем Епіфаній. Згодом почергово возведений у сан ієродиякона, ієромонаха, архімандрита. 30 травня 2008 року призначений керуючим справами Київського  патріархату.
15 листопада 2009 року возведений у сан єпископа, 23 січня 2012 року — в сан архієпископа, 28 червня 2013 року — в сан митрополита.
15 грудня 2018 року на Об’єднавчому соборі обраний Митрополитом Київським і Всієї України Православної Церкви України.
Автор численних наукових публікацій, зокрема кількох монографій у царині богослов’я.

Опубліковано у Світ. Додати до закладок постійне посилання.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s