Все для народу: електрошок

%d1%82%d0%b0%d1%80%d0%b8%d1%84%d0%b8Квитанції для населення на оплату за електроенергію за жовтень дехто вже встиг назвати шоком. Що ж, можна й так. Хоча, схоже, у нас вже нічому не дивуєшся.

Днями шоком було названо оприлюднення електронних декларацій депутатів, міністрів та інших посадовців, які засвідчили, скільки люди нахапали, будучи на державних посадах. Ну й що? А нічого. Посполиті «переморгають», як і декларанти. Чи багато хто з народу, виборців бодай запитають у своїх депутатів від округу, звідки в них такі статки?

Тепер другий шок, електричний. До речі, він випливає з першого: щоб можновладці могли декларувати отакі статки, треба ж обідрати народ, «з миру по нитці».

Суть чергового пограбування проста і стосується найбільш масового виду житлово-комунальних послуг — електропостачання, яке є в кожній оселі, на відміну від газу, води чи каналізації. От тільки облік і оплата по трьох останніх послугах проводяться по календарному місяцю, з 1-го по 1-ше число. А в енергетиків чомусь інакше: з 20 по 20 число. Ось і вирішили зробити, «як у людей».

Бо досі було як? Коли наприклад, на початку жовтня людям надходили квитанції за вересень, у них були показання лічильників (значить, спожита енергія)  після 20 серпня і по 20 вересня. Тобто одна декада серпня і дві вересня. Чому така хитра система? Може, щоб заплутати людей?

І ось у листопаді нам принесли квитанції оплати за жовтень. Там значилася електрика, спожита за останню (третю) декаду вересня і дві декади жовтня. І раптом новація: до квитанції додана електрика, начебто спожита останньої декади жовтня. «Начебто», бо насправді показання лічильника знімалися 20 жовтня. І щоб «вирівняти» облік, енергетики «на око» додали «витрати»  за останню декаду жовтня. Дуже просто: третину від спожитого за кінець вересня і по 20 жовтня. Наприклад, сім’я спожила за той період 150 кіловат, їй вписують у квитанцію ще третину — 50 кіловат. Платіть уже за 200, і енергетики «вирівняють» вас на 1 листопада. А наступними місяцями все буде чітко.

Воно б усе це нічого, але побори ось у чому. У нас діє дивовижний як для цивілізованих економік тариф. За перші 100 кіловат-годин люди платять по 71,4 копійки за кіловат, а от за наступні — по 1 гривні 29 копійок. Перше запитання: чому така дивна метода? Той самий товар, одна одиниця — кіловат — і різні ціни. Це щоб обмежити споживання, економити електрику? Повернення до «лімітів» радянського часу тотальних дефіцитів (ліміт — одні труси і пара шкарпеток на рік)? Чи щоб знов-таки заморочити споживача?

Так  от, коли за жовтень нам було додано спожиті в останній декаді, наприклад, додаткові 50 кіловат, напевно, це вже точно «вилізло» за 100-кіловатний ліміт. Отже, оплачувалося по 1,29 гривні. Тому за кожний кіловат додатково здерли по 57,6 копійки. А за 50 кіловат — додатково майже 29 гривень.

Вибачте за цю нудну арифметику, але то людські гроші. Тепер помножте ці 29 гривень на кілька сотень тисяч споживачів електрик в одній лише Чернігівській області. Це  мільйони  гривень воістину з повітря, з електроліній.

Коли на телефони «Чернігівобленерго» обвалився шквал дзвінків обурених споживачів, там чиновники пояснили, що виконують чергову постанову Кабінету Міністрів, ухвалену днями. Що ж, очевидно, це не є «художня самодіяльність» чернігівських енергетиків, а всеукраїнська змова — проти людських кишень. Щодо енергетики ця змова зайвий раз ставить питання про те, хто ж прихватизував наші обленерго?

Що сказати про уряд? Хіба про Прем’єра Гройсмана, котрий пояснив статки у своїй декларації тим, що перший мільйон заробив ще школярем, керуючи величезним ринком у Вінниці, власником якого був його батько. Наш доглянутий, як колобок, Прем’єр з його іронічною посмішкою взагалі вміє густо балакати. При призначенні в парламенті пообіцяв показати, «як керувати державою». Поки що показувати нема чого. Але балакає гарно. Наприклад, днями озвучив нове благодіяння від уряду. Від нового року хворим українцям компенсують частину ціни ліків. Не всім, а деяким категоріям хронічно хворих — на діабет, серцеві хвороби. Уже пораховано, що на кожного такого хворого припаде аж по 50 гривень компенсації на місяць, десь на півпігулки на день. Але річ навіть в іншому. Говорячи про це благо, Прем’єр патетично заявив, що час навести лад із цінами на ліки. Конкретніше — привести їх до цін у європейських країнах, бодай сусідніх, — Польщі, Чехії. Дивовижа! По-перше, цим самим визнано, що у нас ціни вищі від європейських. По-друге, навіть коли їх «приведуть» до європейських, про що можна казати при зарплатах, у 3 – 4 рази нижчих, ніж у згаданих країнах.

Утім, говорити у нас можна все…

Петро АНТОНЕНКО,

P.S.  Матеріал написано з метою «повалення», перепрошую, не повалення, бо це вже щось з елементом насилля, а з метою ЗАМІНИ,  мирної, конституційної, цієї нашої влади на хоч трохи менш бездарну. Прошу також  не розцінювати текст як заклик до так званих акцій протесту, вже розрекламованих, кимось  організованих  і  оплачених.  Зовсім ні. Просто не хочеться бути «лохами»…

Advertisements
Опубліковано у Україна. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s