Таємнича реліквія із садиби Кочубеїв

КочубейВід 1995 року на території Батурина щороку проходять археологічні дослідження. Не став винятком і 2015-ий. Розкопи заклали на території Батуринської фортеці, заміської резиденції Івана Мазепи та садиби Кочубеїв. Було виявлено багато цікавих речей. Тут піде мова про каблучку, знайдену на території маєтку Кочубеїв.

1700 року генеральним суддею обрали Василя Кочубея. Зі своєю чисельною родиною він оселився в будинку на околиці тодішнього Батурина. У його садибі, окрім цегляного будинку, були різноманітні господарські споруди, дерев’яна церква Введення Пресвятої Богородиці, парк із садом.

Минали роки, і в ошатному Кочубеївському маєтку не зосталося нічого, окрім будинку та старезних віковічних дубів, що міцно вросли в батуринську землю.

Батурин КочубейВід 2003 р. на території садиби ведуться археологічні дослідження, в результаті яких вдалося зібрати значний археологічний матеріал другої половини ХVII – XVIII ст. Серед маси знахідок вирізняється ювелірна прикраса першої половини ХVIII ст. — жіноча каблучка. Виріб складається з декількох частин — тоненького «браслета каблучки» діаметром 17 мм із мідного сплаву й «корони каблучки». Ця «корона», або каст, яка безпосередньо з’єднується з «браслетом» виробу — з ажурними краями, і використовувалася як оправа для камінчика. Прикрашає каблучку ромбоподібної форми камінь —світло-коричневий сердолік.

Цей напівкоштовний камінь був відомий людям віддавна. Від часів палеоліту (близько 10 тис. років до н.е.) первісна людина в Африці робила з сердоліку всілякі знаряддя праці. А в Стародавньому Єгипті камінь наділяли магічними властивостями, вірили, що він захищає від злих духів. Єгиптяни також вважали його каменем богині Ісиди, з якою пов’язували віру у воскресіння душі, тому часто виготовляли із сердоліком амулети, персні, застібки. Використовували сердолік для виробництва намиста і стародавні шумери й вавилоняни. Стародавні греки та римляни використовували цей камінь як матеріал для виготовлення статуеток, кубків, печаток, гемм (різьблення по каменю).

В Україні прикраси з сердоліку виявляли у скіфських курганах і на давньоруських городищах. У середньовічній Європі цей камінь цінували більше від коштовних рубінів, сапфірів, топазів.

Але найбільш розповсюдженим матеріалом для виготовлення різних речей сердолік став у першій половині ХVIII – XIX ст. Тоді з нього виготовляли печатки, обручки, персні, намиста, табакерки, оздоблення для зброї. Часто прикраси з сердоліку ставали родинними реліквіями, передавалися у спадок і далі використовувалися як обереги. Також у той час його почали називати каменем поетів і художників, адже вірили, що він допомагає розкрити талант у людини, зробити її красномовнішою. Сердолік асоціювався з каменем, який притягує кохання, розпалює почуття.

Прикраси з сердоліку були поширені на території Гетьманщини, що підтверджують археологічні дослідження. Ймовірно, представники козацької старшини, наслідуючи європейську моду, купували речі, виготовлені з сердоліку в Західній Європі й Туреччині.

Можемо припустити, що жіноча каблучка, знайдена на території садиби, належала представницям родини Кочубеїв. Про деякі прикраси, які належали родині, згадує у своїх свідченнях про майно і генеральний суддя перед стратою у 1708 р.: «Дочери меншой на 1000 золотых или больши перл крупных простых… перстенъ алмазной, а более есть ли, не знает».

Каріна СОЛДАТОВА,

науковий співробітник Національного історико-культурного заповідника «Гетьманська столиця»,

м. Батурин

Каблучка із садиби Кочубеїв.

Фото 2015 року, автор Юрій Ситий.

 

Опубліковано у Чернігівщина. Додати до закладок постійне посилання.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s